Du har redan ett konto i anmälningssystemet - antingen genom ditt medlemskap i Scouterna eller för att du nyligen deltagit i ett annat arrangemang.
För att anmäla dig behöver du logga in. Kontakta scoutnet@scouterna.se om du behöver hjälp.
Gå till inloggning
Det är inte tillåtet att lagra känslig information (t ex om hälsa) i noteringar.
Vi vill passa på att be dig att se över och uppdatera dina kontaktuppgifter.Här visas den information som finns på din medlemsprofil i Scoutnet.OBS! Om du ändrar informationen i dessa fält så uppdateras även din medlemsprofil.
OBS! Denna e-postadress används för att logga in i Scoutnet. Om du ändrar den så kommer du att få ett mejl med en länk som du måste klicka på.
Den ordinarie anmälningstiden har nu gått ut, välj därför sen anmälan när du anmäler dig.Ombud: Som ombud representerar du din scoutkår eller ditt distrikt. Du förväntas delta fullt ut i de demokratiska processerna och vara närvarande under mötet.Deltagare: Det går även att delta på Förbundsmöte som deltagare.Förtroendevald: Är du förtroendevald av förbundet och fakturan ska gå till förbundet väljer du detta alternativ.Funktionär: Du kan anmäler dig som funktionär på förbundsmötet, även mötesfunktionärer anmäler sig här.Barnpassnings Barn: Barn som ska vara med på banrpassningen. Detta erbjuds barn mellan 3 -10 år (blöjfria).Inbjudna gäster: Är du inbjuden av förbundsstyrelsen där det står att du ska välja inbjuden gäst välj detta alternativUtställare: Är du inbjuden av förbundsstyrelsen där det står att du ska välja utställare välj detta alternativI FM-paketet ingår:Grundavgift inkl. FM-märkeFörmiddags- & eftermiddagsfika lördagFörmiddagsfika söndag Lunch lördag och söndag Festkväll med tvårättersmiddag I grundavgiften ingår FM-märkeBetalas av dem som inte väljer FM-paketetBarn 0-3 år gratisBarn 3-10 år halva priset
Om du har fler funktioner under helgen önskar vi att du väljer ombud i första hand och noterar de andra funktionerna i frågan nedan.
I funktionärspaketet ingår:Fika lördag och söndag Lunch lördag och söndagFestkväll med tvårättersmiddagGrundavgift inkl FM-märkeFrukost lördag och söndag i masslogi
(t.ex. masslogi, mötesbyrå, café, barnpassning, mötesfunktionär, m.m.)
Om du till exempel är laktosintolerant, följer en diet efter läkarrekommendation, eller äter en specifik kost av religiösa eller etiska skäl.
Har du målsmans godkännande att delta?
Får bilder där du är med publiceras?
När du fyllt i alla dina uppgifter så trycker du på knappen Spara och fortsätt.Då kommer du till en sammanställning av din anmälan.Glöm inte att trycka på knappen Bekräfta för att slutföra anmälan!
Scoutnet har inte använts på ett tag. Klicka OK för att fortsätta vara inloggad