Du har redan ett konto i anmälningssystemet - antingen genom ditt medlemskap i Scouterna eller för att du nyligen deltagit i ett annat arrangemang.
För att anmäla dig behöver du logga in. Kontakta wsj@scouterna.se om du behöver hjälp.
Gå till inloggning
Det är inte tillåtet att lagra känslig information (t ex om hälsa) i noteringar.
Här väljer du i vilken typ av ansökan du vill göra, och de valen du har beror på när du är född.- 2013-07-31 eller senare - då är du för ung och måste vänta till nästa världsscoutjamboree i Danmark 2031.- 2009-07-31 - 2013-07-30 - deltagare.- 2009-07-30 eller tidigare - IST (International Service Team).
Med rundresa:- Startpunkt i Sverige- Resa till Lettland / Litauen- Program, upplevelser och aktiviteter under cirka 5 dagar- Resa till Polen- Kontingentsamling någonstans i Polen- Gemensam resa till jamboreen- Resa hem till Sverige efter jamboreenMed direktresa:- Startpunkt i Sverige- Resa till Polen- Kontingentsamling någonstans i Polen- Gemensam resa till jamboreen- Resa hem till Sverige efter jamboreen
Är du född 2001-07-31 eller senare har du möjlighet att ta del av rundresan. Den innefattar följande:- Startpunkt i Sverige- Resa till Lettland / Litauen- Program, upplevelser och aktiviteter under cirka 5 dagar- Resa till Polen- Kontingentsamling någonstans Polen- Gemensam resa till jamboreen- Resa hem till Sverige efter jamboreenAtt ansluta direkt till kontingentsamlingen innebär istället:- Startpunkt på kontingentsamlingen någonstans i Polen- Gemensam resa till jamboreen från kontingentsamlingen
När du uppdaterar kontaktuppgifterna här så uppdateras även din profil i Scoutnet.
Var noga med att se till att i Scoutnet vara inloggad som den person som ska delta. Är du som vårdnadshavare inloggad på din egen profil blir det du som står som sökande till arrangemanget.
Ange en e-postadress för dig som sökande som används och kommer fungera minst till och med hösten 2027. Vi skickar bland annat ansökningsbekräftelse och antagningsbesked till den här adressen.
Här kan du ange en extra e-postadress om du använder flera, som kommer få samma Jamboree-information som skickas till din primära e-postadress. Om du istället vill att en vårdnadshavare eller närstående ska få samma Jamboree-information skickat till sig kan du ange det längre ner.
Du kan välja att lista andra kontakter under resan som blir kontaktade vid behov, istället för de som du listat som närstående.
Ange på en skala 0 - 5, hur väl du förstår språken som listas nedan.- 0 Talar inte- 1 Grundläggande- 2 Nybörjare- 3 Avancerad- 4 Flytande- 5 Modersmål
De frågor som följer här kommer användas av lägerorganisationen för att kunna anpassa sina aktiviteter till en nivå som passar till de som deltar på dem. Enligt lägerorganisationen samlas informationen in för att:"We ask about various common fears and irritants to understand their prevalence in the group and to adopt appropriate methods for adapting selected program activities."
Detta är en tröja från lägret, inte från kontingenten, och vi har idag inga detaljer om vad storleken avser. Storlek kommer kunna justeras i lägerorganisationens system vid ett senare tillfälle, när inloggningsuppgifter distribuerats.
Ditt eget medlemsnummer kan du hitta här för den nya versionen av Scoutnet: https://scoutnet.se/f/profile/membership, eller här för den gamla versionen av Scoutnet:https://scoutnet.se/me (gamla versionen av Scoutnet).Vi kan inte garantera att dina önskemål blir uppfyllda, men vi ska försöka i den mån det är möjligt.
Person 1 finns inte i Scoutnet
Här måste du skriva in för-och efternamn samt kår. Se till att du inte använder smeknamn! Blir det fel här minskar det chansen att vi kan ta med detta önskemål i den slutgiltliga avdelningsindelningen.
Person 2 finns inte i Scoutnet
Utanför lägret kan vi inte garantera att detta alltid går att lösa.
Det här ID-kortet måste kunna kopplas till dig som individ, exempelvis under omständigheter där någon behöver berätta för kontingentledningen att du är i behov av assistans. Tänk därför igenom vad du i så fall vill ska stå så att liknande situationer inte blir mer svårhanterliga.
Det är mycket viktigt att du är ärlig när du fyller i denna information. Vi frågar dig om ditt hälsotillstånd för att ha möjlighet att anpassa din upplevelse så att den blir trygg, säker, och rolig. Vi delar endast denna information med de personer inom Scouterna samt arrangörerna för världsscoutjamboreen som har direkt behov av den, detta för att planera eller utföra uppgifter som behövs för att göra din arrangemangsupplevelse så bra som möjligt.Inget svar, oavsett vad det är, kommer användas för att automatiskt neka en plats på arrangemanget. Vid behov av samtal kring förutsättningar att delta tar vi den kontakten med er. Har ni redan nu frågor om förutsättningar som kan innebära ett mer utmanande deltagande ber vi er att höra av er till oss på wsj@scouterna.se.
Exempelvis allergi mot nötter, mjölkprotein etc eller intolerans mot laktos, gluten etc.
1: Inte allergisk / intolerant5: Väldigt allergisk / intolerant
Om du tryckt in övriga, se till att också beskriva hur allvarliga dessa är.
Dessa ges i regel som ett vaccin, men om du fått en skada eller djurbett kan du ha fått en påfyllmadsdos av enbart stelkramp .
Difteri och stelkramp ges vid samma tillfälle som ett mix-vaccin i svenska barnvaccinationsprogrammet.
Notera att behovet av ett större tält är något du förväntas ta med själv, men för logistiska skäl behöver lägerorganisationen veta detta.
Här vill vi att du berättar: - hur mycket det påverkar dig, - hur du reagerar, och - vilken stöttning du behöver för att bättre kunna hantera dessa typer av situationer.
För att kunna organisera den svenska kontingenten till WSJ 2027 behandlar Scouterna personuppgifter om alla deltagare, ledare, IST och CMT. Uppgifterna inkluderar det du anger i det här formuläret och i övrig kommunikation med kontingenten, fotografier som tas på lägerområdet, med mera. Relevant information delas i samband med kontingentens anmälan till jamboreen med den polska jamboreeorganisationen. Mer information om hur och varför uppgifterna behandlas finns här:Hantering av personuppgifter i samband med WSJ27
- Förbinder dig att betala hela avgiften- Måste ha ett giltligt pass när vi åker- Måste följa Scouternas policyer: https://www.scouterna.se/om-oss/det-har-ar-scouterna/vision-och-uppdrag/Läs alla ansökningsvillkor i sin helhet här: Ansöknings- och anmälningsvillkor
Scouternas policyer Ja, jag är medveten om och kommer att följa de policyer som Scouterna har.
Representera Sverige Jag förstår att jag är en del av och representerar den svenska kontingenten i Polen.
Arbetsbelastning Jag är införstådd med att den arbetsroll jag tilldelas under lägret kan innebära fysisk och / eller psykisk påfrestning samt arbetstider och arbetstimmar utöver det jag förväntar mig eller är van vid.
Målsmans tillåtelse Jag är medveten om att min ansökan endast är giltig med målsmans tillåtelse.
För dig som ännu inte fyllt 18, behöver du ha målsmans tillåtelse för att ansöka till arrangemanget.
Målsmans tillåtelse Jag är medveten om att min ansökan endast är giltig med målsmans tillåtelse, då jag i ansökande stund ännu inte fyllt 18.
Foton och film behövs för att kunna visa upp vårt äventyr för omvärlden och sprida jamboreekänslan till fler.Våra fotografer kommer att dokumentera resan och jamboreen på film och foto, men för att publicera bilder på deltagare bedömer vi att vi behöver ditt samtycke. Fotograferna kommer i största möjliga mån fråga om lov i samband med fotografering och vi respekterar självklart alla önskemål om att inte bli fotograferad eller få bilder raderade.
Jag samtycker till publicering av bilder på mitt barn Jag samtycker till att bilder på mitt barn publiceras av Scouterna i Scouternas kanaler på sociala medier så som Facebook, Instagram och Tiktok, på Scouternas webbplatser, i e-postutskick eller i tryck, i syfte att berätta om jamboreen och om Scouternas verksamhet.
Du kan när som helst återkalla ditt samtycke. Bilder kommer då att avpubliceras där så är möjligt. Läs mer om samtycket här: Hantering av personuppgifter i samband med WSJ27
Jag samtycker till hantering av känsliga uppgifter För att säkerställa att du/ditt barn får ett tryggt och säkert arrangemang behöver Scouterna samla in och hantera viss känslig information, så som allergier, hälsostatus och medicinska behov, och för detta behövs ditt samtycke. Endast de individer som har behov av informationen för att säkerställa en trygg upplevelse kommer att få tillgång till den.
Du har alltid rätt att återkalla samtycket och i så fall välja att inte delta i verksamheten. Läs mer om personuppgiftshanteringen här: Hantering av personuppgifter i samband med WSJ27
Uppgifter Jag försäkrar att alla uppgifter som lämnas är sanningsenliga.
Ansökningsregler Ja, jag har läst och godkänner ansökningsvillkoren till svenska kontingenten.
Ansökningsavgift Ja, jag förstår att ansökningsavgiften på 3500 SEK faktureras efter inskickad ansökan och ska betalas senast på angivet förfallodatum. Inskickad ansökan ses som komplett först när ansökningsavgiften betalats.
Scoutnet har inte använts på ett tag. Klicka OK för att fortsätta vara inloggad